Biologicky optimalizované osvětlení v lázeňském hotelu pomáhá k lepšímu spánku

20. 07. 2023 | Aktuality, Články

Od července je v luhačovickém hotelu Nivamare k dispozici biologicky optimalizované osvětlení Spectrasol. Hotel ve spolupráci s námi připravil program relaxačních a ozdravných pobytů s využitím fototerapie. Cílem je zlepšit spánek a podpořit regeneraci a vitalitu zejména u návštěvníků s náročným povoláním. Spolu s tím se naučí základní principy světelné hygieny pro svůj každodenní život. Osvětlení je v rámci pilotní realizace instalováno v několika pokojích a v návaznosti na zájem klientů se již uvažuje o rozšíření. Osvětlení Spectrasol má řadu přínosů, dle odborných studií například zlepšuje spánek, soustředění, nebo produktivitu. 

Pokoje s biodynamickým osvětlením

Světelný systém Spectrasol s možností specificky přizpůsobit světelné podmínky pro den, večer a noc je nainstalován ve vybraných pokojích. „Pobyt v pokoji s biodynamickým osvětlením bych doporučila všem lidem, kteří mají náročnou práci, jsou vystaveni vysokému stresu, potýkají se s poruchami spánku, chronickou únavou a vyčerpáním. Mimo jiné určitě také všem, kteří chtějí na svém zdraví pracovat preventivně, aby takovým stavům předešli. V průběhu těchto pobytů se mohou mimo jiné naučit správné spánkové a světelné hygieně a načerpat dostatek energie do dalších dnů,“ říká Libuše Padevětová, obchodní a marketingová ředitelka lázeňských hotelů Royal Spa, pod které spadá také lázeňský hotel Nivamare.

Fototerapie intenzivním světlem

 „Ráno a přes den je organizmus stimulován na pokoji a při fototerapii intenzivním světlem, které napodobuje denní sluneční svit. Ve večerním režimu je v osvětlení pokoje redukována především modrá a azurová spektrální složka světla, jak je tomu ve slunci při západu. V noci již v pokojích svítí jen oranžové osvětlení napodobující oheň. Takto optimalizované světelné podmínky synchronizují časový systém organizmu a optimalizují hormonální funkce, především tvorbu serotoninu přes den a melatoninu v noci. Prospívá to noční fyzické i duševní regeneraci a denní vitalitě,“ popisuje projektový manažer Spectrasolu Ondřej Kubíček.

Světlem proti sezónní depresi

„Pobyt Spánkový balanc má podpořit zlepšení spánku a zdraví organismu a zároveň klienty vzdělávat ve světelné hygieně, jejíž principy mohou využívat v běžném životě a zlepšit si tak výrazně jeho kvalitu,“ říká Hynek Medřický, zakladatel Spectrasolu. Vedle především večerního a nočního pobytu v pokojích budou během dne klienti využívat speciální fototerapeutické zařízení, které mimo jiné pomáhá při léčbě afektivních poruch, jako je například sezónní deprese. Vše probíhá pod dohledem terapeuta, který m.j. aplikuje fototerapii s pomocí speciální lampy projektu TAČR ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví a ČVUT. Na začátku pobytu podstupují návštěvníci vstupní lékařskou prohlídku a během mnoho dalšího jako vhodné pohybové aktivity, aquafitness a relaxační procedury s neomezeným přístupem do wellness a saunového světa a další. „Mimo jiné v rámci pobytu získají také speciální červené brýle, které budou využívat večer před spánkem a připravovat tak organizmus na noční duševní i fyzickou regeneraci,“ doplňuje Hynek Medřický.

Sledujte nás:

O nás v médiích

Spectrasol ve Vogue!  

Spectrasol ve Vogue!  

O červnové chronobiologické přednášce Satchina Pandy, na níž jsme se podíleli, jsme už psali. Ale ještě jednou se k ní vrátíme - vždyť první zmínka o prokognitivním světle a Spectrasolu v „módní bibli“ je jen jednou! Pokud si chcete připomenout Satchinovo vystoupení...