Vyvíjíme společně s ČVUT a NUDZ pomůcky k podpoře léčby a prevenci psychických onemocnění z grantu TAČR

19. 04. 2023 | Aktuality, Články

Od roku 2020 v rámci grantového projektu Technologické agentury České republiky pracujeme na vývoji a ověřování účinku fototerapeutických pomůcek. Jejich základem jsou naše unikátní LED technologie s vyváženým spektrálním složením blízkým přirozenému slunečnímu světlu. Na projektu spolupracujeme s UCEEB ČVUT a s Národním ústavem duševního zdraví (NUDZ). Závěr projektu je plánovaný na konec tohoto roku.

Od začátku projektu v roce 2020 byly navrženy a průběžně vyvíjeny tři funkční prototypy, a to světelná sauna, sloup a kufr. „Naším cílem je vytvořit výrobky s vysokým fototerapeutickým účinkem, který znamená podporu a úlevu pro pacienty s afektivními poruchami, např. sezónní depresí, bipolární afektivní poruchou a řadou dalších aplikací v psychiatrické péči. Ale nejen to, díky dlouholeté úzké spolupráci v mezioborovém týmu architektů, světelných techniků, designerů, konstruktérů a fyziologů jsou tyto produkty současně i uživatelsky přívětivé, designově zajímavé a dlouhodobě funkční,“ vysvětluje Lenka Maierová, vědecko-výzkumná pracovnice týmu ČVUT.

Již od loňského roku se ověřuje přínos této prototypové série přímo s osobami, které trpí různými psychickými poruchami. Testování probíhá v Národním ústavu duševního zdraví a zpětná vazba, kterou výzkumný tým díky dlouhodobému testování získává, slouží k optimalizaci parametrů světelné intervence, zajištění vysoké účinnosti a maximálního komfortu při jejím využívání. Zároveň ve vědeckém týmu NUDZ vzniká metodika pro aplikace fototerapeutických pomůcek, která bude určena pro lékaře využívající fototerapii při léčbě a prevenci duševních poruch. „Naše pilotní data naznačují, že expozice světlu ve světelné sauně by mohla mít pozitivní vliv na stabilitu cirkadiánního rytmu, náladu i spánek. Nicméně studie zatím stále probíhají a definitivní výsledky budou známy až koncem roku 2023,“ komentuje Jana Kopřivová, vedoucí Centra výzkumu spánku a chronobiologie NUDZ.

blankSvětelná sauna

Představuje mobilní pavilon až pro 6 osob, který je vybaven plnospektrálním světlem Spectrasol Therapeutic a je určený pro stabilizaci cirkadiánních rytmů, podporu psychického zdraví a výkonnosti. Mobilní alternativou je přenosný světelný kufr, jenž pacientům pomáhá při přechodu z klinické péče do běžného života, jelikož dovoluje pokračovat ve fototerapii i v domácím prostředí.

Světelný sloup

Je svítidlo, které slouží zejména preventivně při domácím používání jako stojací lampa. „Během dne a noci lampa automaticky mění způsob prostorové distribuce, tonalitu a spektrální složení vyzařovaného světla v souladu s přirozeným slunečním svitem. Osvětlení tak může účinně podporovat stabilizaci cirkadiánních rytmů v těle, což má pozitivní vliv na psychické i fyzické zdraví a vitalitu člověka,“ upřesňuje Daniel Jesenský, výkonný ředitel Spectrasolu.

O pomůcky projevilo zájem již několik zdravotnických zařízení, mezi kterými je i Všeobecná fakultní nemocnice Praha. „Jsme rádi, že naše patentované zdroje světla budou moci pomáhat nejen v interiérech například škol a kanceláří, kde podporují denní duševní činnost, celkové zdraví a naladění uživatelů, ale také při léčbě a prevenci duševních onemocnění,“ uvádí Hynek Medřický, původce aplikované patentované technologie a technologický ředitel Spectrasolu.

blank blank

Světelný kufr a světelný sloup.

Projekt je podpořen grantem Technologické agentury České republiky v rámci programu TREND. Velkým přínosem pro nás i uživatele bude, pokud bude možná certifikace těchto zařízení jako zdravotnické pomůcky, která umožní financovat léčbu pacientů z prostředků zdravotních pojišťoven. Žádost o certifikaci připravujeme po ověření účinnosti a dokončení projektu na konci roku 2023.blank

Sledujte nás:

O nás v médiích

Hynek Medřický pro iDNES: Čím se méně svítí v ulicích, tím lépe

Hynek Medřický pro iDNES: Čím se méně svítí v ulicích, tím lépe

Jak ovlivňuje světlo a mobilní displeje naše biologické hodiny a zdraví? A jak nakládat se světlem doma nebo ve veřejném prostoru, aby nedocházelo k narušení přirozených cirkadiánních rytmů? Nejen na to odpovídal v rozhovoru pro iDNES.cz Hynek Medřický. ,,Spánek nemá...

PRIMA CNN NEWS: Reportáž z galavečera Český Goodwill 2023

PRIMA CNN NEWS: Reportáž z galavečera Český Goodwill 2023

Ve čtvrtek 19. října byly po jedenácté slavnostně předány firmové oscary. Získávají je firmy a podnikatelé, kterých si lidé váží.  ,,Dneska lidé tráví více než 90 % času v budovách, pod střechou a za sklem, takže my máme elektrické světlo, které je podobné slunci,"...