Zúčastnili jsme se semináře se zakladatelkou světové chronobiologie, profesorkou Helenou Illnerovou

25. 11. 2022 | Aktuality, Články

V úterý 15. listopadu jsme měli tu čest zúčastnit se setkání na téma harmonizace našeho vnitřního času s vnějším prostředím, které navštívila zakladatelka chronobiologie a někdejší předsedkyně, dnešní emeritní vědecká pracovnice České akademie věd, paní profesorka Helena Illnerová. Ta v 70. letech objevila časový synchronizační systém, přesněji řečeno cirkadiánní rytmy organismů.

I když to nebylo poprvé, setkat se s touto úžasnou a v našem oboru velmi významnou ženou je pro nás vždy obohacující. „Paní profesorka nás poutavě vtáhla do světa lidského organismu a jeho fungování. Při diskuzi dokázala tématem všechny nadchnout a zamyslet se, jak náš organismus skrze lidské oko a vnímání světla funguje a kam bychom se v budoucnu mohli ubírat i díky poznatkům vědy a nových technologií,“ komentuje průběh diskuze Michal Vopat, R&D project manager ze Spectrasolu.

To, že má světlo vliv na časový systém, bdělost, pozornost, výkonnost i náladu člověka, již víme. Z výzkumů paní profesorky vycházejí také naše světelné systémy, které přispívají k lepšímu fyzickému i psychickému zdraví. „Velmi mě potěšilo, že se téměř vše shodovalo s tím, co prezentujeme našim zákazníkům. V podstatě všechno, co tam zaznělo, s námi už Hynek Medřický, technický ředitel a světelný expert z našeho týmu, průběžně sdílí. Je vidět, že se Hynek jednou stane jedním z pravověrných nástupců a nositelů myšlenek paní profesorky Illnerové,“ říká David Piller, senior project manager ze Spectrasolu.

Při zmínce o experimentu s laboratorními zvířaty, při kterém se povedlo krátkou expozicí studeným světlem posunout aktivitu jejich orgánů až o dvě hodiny, jsme si znovu uvědomili, jak mocné světlo je, a povzbudilo nás to k další práci ve vývoji a aplikaci našich světelných systémů.

Sledujte nás:

O nás v médiích

Zlatý Amper 2023: oceněn IQRF Tech a Spectrasol z IQRF Alliance

Zlatý Amper 2023: oceněn IQRF Tech a Spectrasol z IQRF Alliance

Společnost IQRF Tech získala ocenění Zlatý Amper 2023 za bezdrátovou meshovou technologii IQRF® používanou v mnoha IoT aplikacích. Společnost Spectrasol získala Čestné uznání za patentované prokognitivní a regenerační LED osvětlení napodobující přirozené sluneční světlo...