Prokognitivní osvětlení do škol – ZŠ Felberova jako první v Pardubickém kraji

28. 02. 2023 | Aktuality, Články

Vedení základní školy Felberova Svitavy za pomoci zřizovatele, starosty Davida Šimka, pomohli zrealizovat prvotní instalaci prokognitivního osvětlení v Pardubickém kraji. Realizace proběhla v jedné ze tříd druhého stupně a do budoucna se uvažuje o rozšíření. V okrese Svitavy se v oblasti technologií jedná o novinku a nám je potěšením, že naše unikátní osvětlení napodobující přirozené sluneční světlo může dětem i pedagogům pomoci ke kvalitnější výuce a zároveň inspirovat další školy.

Na ZŠ Felberova jsme prezentovali nové poznatky o světle a jeho vlivu na lidský organismus. Vedení školy a zřizovatele naše prezentace oslovila a výměna osvětlení za naše inovativní světlení systémy byla hromadně podpořena. „Všichni jsme byli z prezentace pozitivně překvapeni a dozvěděli jsme se mnoho nových informací o vlivu světla na organismus a jeho přínosech a potenciálu při aplikaci ve školách. Ve třídě, kde jsou světla nainstalována, vytvářejí kvalitnější prostředí pro studenty i učitele a mimo jiné pomáhají zlepšit studijní výsledky, což je pro nás důležité,“ komentuje realizaci ředitelka ZŠ Felberova, Jana Pazderová.

Ve třídě byla vyměněná zářivková svítidla za osvětlení Spectrasol s prokognitivními účinky. Intenzita osvětlení se ztrojnásobila a navozuje díky optimalizovanému zabarvení i vyrovnanému spektrálnímu složení pocit příjemného denního světla. „Při pobytu v prostorách učebny jsem se cítil velmi příjemně a komfortně. Žáci i pedagogové si nové osvětlení chválí a já jsem rád, že v objektu našeho města můžeme využít nový a smysluplný trend v osvětlování interiérů,“ říká o instalaci zřizovatel a starosta města Svitavy, David Šimek.

Aplikace biologicky optimalizovaného osvětlení do škol je velmi zásadní, jelikož zde žáci, ale i pedagogové tráví mnoho času. „Instalovaná prokognitivní svítidla, která napodobují přirozené sluneční světlo, pozitivně působí na biorytmy organismu, podporují ve škole bdělost, soustředění i pozornost a především zdraví, naladění i celkovou vitalitu uživatelů. Oproti původnímu zářivkovému osvětlení, které působí opačně“ doplňuje zástupce distributora svítidel Spectrasol, Tomáš Kembitzký ze společnosti DESIGNLED, která projekt pro ZŠ Felberova zrealizovala.

Škola se inovacemi a moderními technologiemi zabývá dlouhodobě. Žáci využívají zařízení Apple jako iPad či MacBook Air. V rámci modernizace má v plánu se nadále rozvíjet a díky spokojenosti a úspěšné instalaci osvětlení Spectrasol do budoucna zvažuje další spolupráce. „Věřím, že v brzké době budou tímto typem svítidel vybavené i další učebny, které nově budujeme,“ komentuje zřizovatel a starosta města Svitavy, David Šimek.

Sledujte nás:

O nás v médiích