Je lidskou přirozeností soustředit se jen na to, co vidíme. Ale co když právě to, co nevidíme, je pro naše zdraví klíčové?
V rámci nové části publikace The Light Doctor přináší renomovaný odborník na cirkadiánní zdraví a uznávaný profesor Harvard Medical School Dr. Martin Moore-Ede silné argumenty ve prospěch přidávání červené fotobiomodulační energie – tedy deep red a blízkého infračerveného (NIR) a infračerveného světla – do světelných zdrojů pro každodenní používání.
Zatímco přirozené sluneční světlo vyzařuje široké spektrum od ultrafialové, přes modrou, azurovou, zelenou až po oblast dlouhých červených vlnových délek, tzv. deep red spektrální oblast (650–750 nm) a oblast blízké infračerveného (NIR: 750–900 nm) a infračerveného záření (IR> 900 nm), většina současných umělých světelných zdrojů nevyzařuje dostatek světla v oblastech deep red, natož pak v NIR. Jak připomíná i Dr. Moore-Ede, právě tyto neviditelné části světelného spektra mohou mít zásadní vliv na naše mitochondrie, zrak a celkovou vitalitu:
“The depth of penetration into tissue depends on the wavelength of the red or infrared light and its intenzity. Red light in the 650–670 nm range is effective in reducing skin dermatitis after radiation, and in restoring the retinal function in the ageing eye.”
Toto tvrzení vychází z několika vědeckých studií, které potvrzují, jaké pozitivní účinky může červené, NIR a IR světlo přinášet. Například práce od Shinhmar et al. (2021), o které jsme se nedávno rovněž zmiňovali, prokázala, že jednorázová expozice světlu o vlnové délce 670 nm vedla k týdennímu zlepšení barevné kontrastní citlivosti.
Venku trávíme zhruba jen 7 % času
Moderní člověk tráví až 93 % času uvnitř — doma, ve škole, v kanceláři, v obchodě atp. V interiérech jsme ale takřka zcela odříznuti od infračervené složky světla, protože standardní okna NIR záření silně pohlcují a běžné LED světelné zdroje ho prakticky vůbec nevyzařují. To je problém.
NIR a deep red světlo totiž proniká hluboko do tkání, a díky tzv. optickému oknu (někdy také Tissue Transparency Window) v rozsahu cca od 650 do 900 nm dosahuje až k mitochondriím, které jsou zodpovědné za produkci energie (ATP) a celkovou regeneraci buněk.
Významnou roli hraje i v podpoře zdraví očí, regeneraci sítnice a ochraně před oxidačním stresem, často způsobeným právě modrým světlem v oblasti škodlivého modrého světla (HBL) s maximem v 450 nm.
Měly by světelné zdroje v interiéru vyzařovat NIR?
Historicky jsme byli infračervenému světlu vystaveni přirozeně také při večerech u ohně, při svíčkách a z klasických wolframových žárovek, které mají velmi vysoký podíl červeného a infračerveného světla. Dnes však světelné zdroje (zejména LED) vyzařují v těchto oblastech naprosté minimum a v honbě za co nejvyšší energetickou účinností se z osvětlovacích technologií postupně vytrácí spektrální složky, které sice nejsou vidět, ale tělo je potřebuje.
Tento trend posilují navíc i regulace jako například americká DOE (Department of Energy)
nebo evropské energetické štítkování, které kladou důraz na energetickou účinnost (lm/W), nikoli na biologický přínos daného světelného zdroje. To však brzdí vývoj a aplikaci technologií zaměřených na zdravější osvětlení, protože produkty o nižší energetické účinnosti by z pohledu regulací neprošly jako světelné zdroje.
Červené a NIR světlo: budoucnost zdravého osvětlení
O to důležitější je hledat řešení, která se snaží přiblížit přirozenému dennímu světlu nejen v oblasti viditelného spektra, ale i v tom neviditelném. Patentovaná LED technologie Spectrasol proto klade důraz nejen na dostatečné zastoupení červené spektrální složky až do 670 nm, ale především na to, aby svícení v interiéru maximálně a komplexně podporovalo celkové zdraví člověka.
Jsme proto rádi, že odborníci jako Dr. Martin Moore-Ede, známý jako The Light Doctor, přináší tato témata do širšího povědomí. A ještě raději jsme, že světelný design se pomalu vrací zpět k přirozenosti – k tomu, co lidské tělo zná, potřebuje a co mu prospívá. Tento text vnímáme jako další silné potvrzení, že fotobiomodulační energie má své nezastupitelné místo i v moderním osvětlení.
Zdroj: Invisible Healing: Near-Infrared Light and Health, The Light Doctor