Spectrasol na mezinárodním veletrhu Light + Building: trendy ve světelném průmyslu

8. 03. 2024 | Aktuality, Články

Trendy v oblasti osvětlení ve všech jeho aspektech, digitalizace technologií pro domácnost a služby v budovách, bezpečnost technologie. O tom všem byl největší mezinárodní veletrh světelného průmyslu Light + Building 2024, který se tradičně koná v německém Frankfurtu a Spectrasol tým si jej nemohl nechat ujít. Přečtěte si krátký souhrn a trendy, které na akci zazněly.

O cirkadiánních účincích světla se nepochybuje

Všichni velcí výrobci osvětlení řeší jeho nevizuální účinky a nabízejí plnospektrální svítidla. O cirkadiánních a nevizuálních účincích světla, jeho přínosech a potřebách organismu se již jednoznačně nepochybuje. Novým bodem zájmu je přidávání červené energie v dlouhých vlnových délkách kvůli jejím regeneračním a metabolickým funkcím. Naše svítidla tyto energie dlouhodobě obsahují.

„Při podnětných diskusích jsme se shodli, že klíčovým a společným úkolem v této oblasti je vzdělávání uživatelů a světelných techniků, aby se svítidla s nevizuálními účinky po vzoru slunečního světla začala standardně aplikovat do interiérů, kde probíhá denní činnost pod umělým osvětlením,“ vysvětluje Daniel Jesenský, managing director Spectrasolu.

Dodává také, že existující znalosti a produkty budou k tomuto stoprocentně směřovat. Zároveň nahradí původní systémy Tunable white a Humac centric lighting, které nejsou na trhu úspěšné, protože mění pouze zabarvení světla (CCT), navíc pro organismus nepřirozeným způsobem, a nepracují správně se spektrálním složením světla. Uživatelům pak není pod takovým osvětlením dobře, a pro denní svícení zbytečné systémy řízení prodražují aplikaci.

Další trendy, které stojí za zmínku

Dalším pozorovaným trendem je integrace akustických prvků v kombinaci se svítidly. Zároveň jsou vidět dva silné trendy v distribuci světla – tím prvním a správným je využívání velkých vyzařovacích ploch svítidel s cílem napodobit přirozenou oblohu v interiérech a také zlepšit vizuální komfort snížením oslnění.

Naopak pod tlakem minimalistických trendů v architektuře se prosazují liniová a bodová svítidla vyzařující z nepřirozeně úzkých a malých ploch. Bývají architektonicky líbivá, pro uživatele v kancelářích a podobných prostorech však pro práci nepříjemná, nepraktická a nevhodná. „Tento jev doplňuje potvrzení, že stále dominuje tradiční paradigma běžného světelného průmyslu. Dodávat to, na co jsou lidé zvyklí na základě zastaralých, ale zavedených přístupů a informací. Ale nikoli to, co od světla potřebuje jejich organismus nepřirozeně pobývající celé dny v interiérech budov, a to na základě již plně uznaných informací od chronobiologů a lékařů,“ komentuje Daniel Jesenský.

Jaký je pohled průmyslu a uživatelů?

Tradiční a setrvačností ovládaný světelný průmysl stále nedostatečně zajímá, jakou kvalitu a vlastnosti světla svítidla vyzařují. Zajímá je především konstrukce a design svítidla, jeho životnost a energetická efektivita. „Témata jistě důležitá, ale fatálně nedostatečná a často protichůdná z pohledu vizuálních i biologických potřeb uživatelů,“ doplňuje Hynek Medřický, spoluzakladatel Spectrasolu.

Tým Spectrasol k veletrhu: „Odjíždíme s tím, že naše svítidla vytváříme na špičkové světové úrovni. To, co děláme již řadu let se průběžně prolíná do mainstreamu oboru osvětlování – např. velké vyzařovací plochy, plné spektrum a zabarvení vyzařovaného světla, minimalizace oslnění a co nejlepší vizuální komfort. A to vše zarámované naším všemu nadřazeným cílem, kterým je maximální přibližování umělého osvětlení k tomu přirozenému slunečnímu.

Sledujte nás:

O nás v médiích