Prokognitivní osvětlení pomáhá ve službě pracovníkům Vězeňské služby ČR

22. 05. 2024 | Aktuality, Články

Dvanáctihodinové náročné směny (i v noci), nedostatek denního světla a negativní dopady na práci pracovníků. To byla realita Vězeňské služby ČR do doby, než ve svém dohledovém centru nainstalovali prokognitivní svítidla Spectrasol. Pracovníci si je oblíbili a pochvalují si je.

Vězeňská služba se pro prokognitivní osvětlení rozhodla zejména z důvodu nepřetržitého režimu služby a možného zlepšení pracovních podmínek a pozitivního vlivu na zdraví. To se také brzy stalo realitou.

Rozdíly oproti běžnému umělému osvětlení, které bylo na pracovišti využíváno dříve, jsou rozhodně patrné – menší únava, větší schopnost dlouhodobého soustředění a vyšší subjektivní spokojenost.

„Přínos vidíme zejména při nočních směnách, kdy je možné regulovat jas osvětlení a eliminovat odlesky a nežádoucí vlivy přímého dopadu světla na pracovní plochu,“ popisuje Vrchní rada plk. Mgr. Jiří Princ, ředitel odboru vězeňské a justiční stráže.

Dodává také, že spolupracovníci po instalaci světel zmiňují snížení pocitu únavy a lepší soustředěnost, například během zpracování dokumentů. Pozitivní dopady jsou zřejmé také v kvalitě vidění, kdy pracovníci vidí ostřeji a pozorují na sobě, že se jim oči unaví pomaleji.

„Prokognitivní osvětlení Spectrasol doporučuji v sektoru bezpečnosti a obrany a všude tam, kde příslušníci slouží i v noci,“ komentuje dále pan plukovník Princ.

Jediné negativum, které bylo uvedeno, jsou vyšší pořizovací náklady. Nově můžeme našim zákazníkům nabídnout z portfolia levnější varianty svítidel – produkty Spectrasol Sunline 45 a Spectrasol WORK INO.

Celou referenci od Vězeňské služby ČR si můžete přečíst zde:

VězeňskáS_Spectrasol - reference

Sledujte nás:

O nás v médiích