Posvítili jsme si na rostliny na Můstku – přirozené světlo pro rostliny uvnitř budov

6. 12. 2023 | Aktuality, Články

Pražskou stanici metra A Můstek už nějakou dobu zdobí inteligentní instalace METROROST s rostlinami. Za projektem stojí výzkumníci z ČVUT. My jsme se postarali, jak jinak, o světlo!

METROROST aneb zasklená, vzdušná a designová instalace s živými rostlinami má jasný cíl – ukázat, že i vestibul metra, ve velmi vytíženém uzlu Můstek, může vypadat dobře a útulně. Projekt této nízkoúdržbové instalace má pod palcem Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (ČVUT UCEEB) za podpory Pražského dopravního podniku. Chytrý systém měří a reguluje vnitřní prostředí rostlin, čidla mají zas na starost závlahu, vlhkost půdy i vzduchu. My jako Spectrasol jsme dodali širokospektrální (prokognitivní) umělé osvětlení, které simuluje sluneční záření.

„V Metrorostu bylo cílem vytvořit co možná nejpřirozenější světelné prostředí po stránce spektrálního složení světla (vyrovnané 440-670nm) i jeho distribuce, aby bylo dobře jak rostlinám, tak i lidem při pohledu na ně. Abychom se co nejvíce přiblížili jasnému nebi, použili jsme panely s velkou vyzařovací plochou, kdy světlo přichází ze všech směrů,“ popisuje Michal Vopat, Project Manager Spectrasolu. „Je to něco, co běžná světla na pěstování rostlin s koncentrovaným výkonem a omezeným, nepřirozeně barevným spektrem orientovaným na výtěžek nedokážou,“ vysvětluje unikátnost světel.

Doplňuje ho také Daniel Jesenský, Managing Director společnosti: „Jsme rádi, že pod našimi světly napodobujícími přirozené světlo slunce prosperují nejen lidé, ale i rostliny.“ Dodává, že tým má z takových unikátních projektů velkou radost. A o to více, když jsou zaměřeny na ekologii s využitím moderních technologií přesně tak, jako je tomu u Metrorostu.

Podrobnosti o projektu si můžete přečíst například na webu CzechCrunch.cz a pro lepší představu se podívat na fotogalerii.

Sledujte nás:

O nás v médiích

Hynek Medřický pro iDNES: Čím se méně svítí v ulicích, tím lépe

Hynek Medřický pro iDNES: Čím se méně svítí v ulicích, tím lépe

Jak ovlivňuje světlo a mobilní displeje naše biologické hodiny a zdraví? A jak nakládat se světlem doma nebo ve veřejném prostoru, aby nedocházelo k narušení přirozených cirkadiánních rytmů? Nejen na to odpovídal v rozhovoru pro iDNES.cz Hynek Medřický. ,,Spánek nemá...

PRIMA CNN NEWS: Reportáž z galavečera Český Goodwill 2023

PRIMA CNN NEWS: Reportáž z galavečera Český Goodwill 2023

Ve čtvrtek 19. října byly po jedenácté slavnostně předány firmové oscary. Získávají je firmy a podnikatelé, kterých si lidé váží.  ,,Dneska lidé tráví více než 90 % času v budovách, pod střechou a za sklem, takže my máme elektrické světlo, které je podobné slunci,"...