Posvítili jsme si na rostliny na Můstku – přirozené světlo pro rostliny uvnitř budov

6. 12. 2023 | Aktuality, Články

Pražskou stanici metra A Můstek už nějakou dobu zdobí inteligentní instalace METROROST s rostlinami. Za projektem stojí výzkumníci z ČVUT. My jsme se postarali, jak jinak, o světlo!

METROROST aneb zasklená, vzdušná a designová instalace s živými rostlinami má jasný cíl – ukázat, že i vestibul metra, ve velmi vytíženém uzlu Můstek, může vypadat dobře a útulně. Projekt této nízkoúdržbové instalace má pod palcem Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (ČVUT UCEEB) za podpory Pražského dopravního podniku. Chytrý systém měří a reguluje vnitřní prostředí rostlin, čidla mají zas na starost závlahu, vlhkost půdy i vzduchu. My jako Spectrasol jsme dodali širokospektrální (prokognitivní) umělé osvětlení, které simuluje sluneční záření.

„V Metrorostu bylo cílem vytvořit co možná nejpřirozenější světelné prostředí po stránce spektrálního složení světla (vyrovnané 440-670nm) i jeho distribuce, aby bylo dobře jak rostlinám, tak i lidem při pohledu na ně. Abychom se co nejvíce přiblížili jasnému nebi, použili jsme panely s velkou vyzařovací plochou, kdy světlo přichází ze všech směrů,“ popisuje Michal Vopat, Project Manager Spectrasolu. „Je to něco, co běžná světla na pěstování rostlin s koncentrovaným výkonem a omezeným, nepřirozeně barevným spektrem orientovaným na výtěžek nedokážou,“ vysvětluje unikátnost světel.

Doplňuje ho také Daniel Jesenský, Managing Director společnosti: „Jsme rádi, že pod našimi světly napodobujícími přirozené světlo slunce prosperují nejen lidé, ale i rostliny.“ Dodává, že tým má z takových unikátních projektů velkou radost. A o to více, když jsou zaměřeny na ekologii s využitím moderních technologií přesně tak, jako je tomu u Metrorostu.

Podrobnosti o projektu si můžete přečíst například na webu CzechCrunch.cz a pro lepší představu se podívat na fotogalerii.

Sledujte nás:

O nás v médiích