Naše biodynamické osvětlení nově pomáhá v inovativním Domově pro seniory v Sokolnici

8. 03. 2023 | Aktuality, Články

V památkově chráněném zámeckém areálu, kde se nachází Domov pro seniory Sokolnice, proběhla dostavba tří vzájemně propojených dvou podlažních pavilonů, které nabídnou 48 nových lůžek pro seniory. Stavba začala v září roku 2021 a byla financována Jihomoravským krajem s dotací od Ministerstva práce a sociálních věcí. V těchto třech budovách jsme instalovali naše svítidla, která budou přispívat ke kvalitě života klientů. Slavnostní otevření proběhlo 28. února s účastí hejtmana JMK Jana Grolicha a k prestižnímu přestřihnutí pásky byl přizván také náš zakladatel Hynek Medřický.

Všechny tři nově postavené domy jsou bezbariérové, přízemí bude sloužit již imobilním seniorům a těm s Alzheimerovou chorobou, pokročilou demencí a výrazně sníženou hybností, druhé podlaží budou obývat mobilní klienti. Svítidla, která jsme do domova seniorů instalovali, vydávají stejné světlo jako je to přirozené venku. Během dne vyzařují přirozené denní bílé světlo, po západu slunce se automaticky řízený světelný systém přizpůsobí biologickým hodinám klientů a vydává teplé světlo, které ve večerních hodinách dává organismu signál pro přípravu k noční regeneraci. V noci se s pomocí speciálních pohybových čidel rozsvítí v případě potřeby oranžové orientační světlo, které neruší noční regeneraci a spánek. „Díky správné synchronizaci cirkadiánních rytmů během dne, večera a noci budou mít klienti kvalitnější spánek a přes den více energie i lepší náladu. Přeji všem obyvatelům domova, aby se cítili jako pod Sluncem s jeho blahodárnými účinky, přestože většinu času pobývají uvnitř,“ komentuje světelný expert a zakladatel Spectrasolu, Hynek Medřický.

Projekt nese název Humanizace pobytových služeb Sokolnice a předpokládané náklady byly 97, 4 milionů Korun, z čehož Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytlo Jihomoravskému kraji dotaci ve výši cca 33 milionů Korun. Celková přestavba vyšla na 112 milionů korun a poskytne 16 nových míst pro seniory v každé ze tří přistavěných budov. Generální dodavatelem celé stavby byla PSG Construction a my jsme v projektu působili jako subdodavatel biodynamického osvětlení. „Celý projekt probíhal hladce a Jihomoravský kraj byl se spoluprací i výsledky spokojený. Shodli jsme se, že naše biodynamická svítidla mohou v tomto projektu fungovat jako vzor a referenční instalace pro další podobné projekty a zařízení,“ vysvětluje projektový manažer Spectrasolu Ondřej Kubíček.

Novinkou je také terapeutická zahrada a další zelená zákoutí, které budou seniorům sloužit jako místo klidu a odpočinku. Pro imobilní seniory je obzvláště důležité přijít do intenzívnějšího styku s přírodou. „Stavba je určitým vzorem pro další realizace, celkově vyniká svým inovativním a moderním provedením. Senioři se speciálními potřebami najdou v nových prostorách krásný domov a my jsme moc rádi, že jsme měli možnost přispět ke zvýšení kvality jejich života“, doplňuje výkonný ředitel Spectrasolu, Daniel Jesenský.

Další informace najdete v článku Jihomoravského kraje.

  

 

Sledujte nás:

O nás v médiích

Přístavba Domova pro seniory v Sokolnicích už je hotová

Přístavba Domova pro seniory v Sokolnicích už je hotová

O tři nové bezbariérové a nízkoenergetické dvojdomy se rozšířil Domov pro seniory Sokolnice. Přístavba v zámeckém areálu domova nabídne 48 míst. Za projekt zaplatil Jihomoravský kraj 112 milionů Kč. Nově přistavěné domy v úterý 28. února 2023 slavnostně otevřel...