Jak ovlivňuje světlo naši náladu?

PROKOGNITIVNÍ OKĚNKO 1: Často tu píšeme o důležitosti dostatku kvalitního světla pro naše zdraví. Pojďme se podívat trochu do hloubky, dnes na téma SVĚTLO A NÁLADA.

Jakým způsobem světlo ovlivňuje naši náladu?

  • Cirkadiánní rytmus: Světlo „seřizuje“ naše vnitřní hodiny, tzv. cirkadiánní rytmus. Tento rytmus reguluje náš spánek, aktivitu, bdělost a vitalitu. Dostatek kvalitního světla během dne jej pomáhá udržet v rovnováze, a my se pak cítíme dobře.
  • Produkce hormonů/neurotransmiterů: Expozice dennímu světlu ovlivňuje produkci hormonů, zejména serotoninu, často označovaného jako hormon štěstí, nebo motivace. Serotonin je přirozený stimulant a hraje důležitou roli při regulaci nálady. Jeho nedostatek může vést k depresím. Světlo také ovlivňuje hladinu dalších neurotransmiterů (= přenašečů vzruchů), jako je dopamin a noradrenalin, které jsou spojeny s pocity odměny a bdělostí.

Jak ovlivňuje nedostatek světla naši náladu?

  • Sezónní afektivní porucha (SAD): V zimních měsících, tedy v období přirozeného úbytku přirozeného světla, pociťují někteří lidé únavu, smutek a ztrátu zájmu a motivace. Fototerapie (= expozice jasnému světlu s obsahem cirkadiánní azurové energie) je jednou z nejúčinnějších léčebných metod této poruchy.
  • Deprese: I u jiných typů deprese může být nedostatek světla jedním z přispívajících faktorů. I tady zvýšený přísun světla (slunečního či biodynamického) pomůže.
  • Poruchy spánku: Světlo hraje klíčovou roli při regulaci spánku. Pro dobrý spánek potřebujeme nejen dostatek tmy v noci, ale i dostatek kvalitního světla během dne. Tomuto měchanismu se budeme věnovat v některém z příštích okének.
  • Celková pohoda: To určitě znáte sami – dostatek světla zlepšuje naši náladu, zvyšuje energii i motivaci a vůbec nám pomáhá se cítit lépe.

Jak můžeme využít světlo pro zlepšení své nálady?

  • Trávit čas venku: Snažte se co nejvíce času trávit venku na denním světle. Alespoň 20 minut v kuse by mělo být denní minimum.
  • Používat světelnou terapii: Fototerapeutická zařízení, jako jsou světelné boxy, lampy, komory atp. mohou být užitečné zejména v zimních měsících.
  • Zvýšit množství denního světla v interiéru: Pusťe si světlo domů a do kanceláře! Rozhrňte závěsy, vytáhěnte rolety, přesuňte si pracovní stůl co nejblíže oknu.
  • V interiéru používat umělé světlo co nejvíce se blížící tomu přirozenému – spektrálním složením, zabarvením, intenzitou a úhlem distribuce.

Potřebujete bližší informace? Mrkněte na www.spectrasol.cz!

Sledujte nás:

O nás v médiích

Spectrasol ve Vogue!  

Spectrasol ve Vogue!  

O červnové chronobiologické přednášce Satchina Pandy, na níž jsme se podíleli, jsme už psali. Ale ještě jednou se k ní vrátíme - vždyť první zmínka o prokognitivním světle a Spectrasolu v „módní bibli“ je jen jednou! Pokud si chcete připomenout Satchinovo vystoupení...