Jak osvětlení Spectrasol působí na zvýšení bdělosti?

Osvětlení Spectrasol zvyšuje bdělost správnou regulací cirkadiánních rytmů a stimulací produkce hormonů. Cirkadiánní rytmus je vnitřní časový systém organizmu, který řídí v každé buňce a orgánu cyklus spánku a bdění. Je ovlivňován spektrálním složením světla přes nevizuální systém oka, resp. tzv. vnitřně sensitivní melanopsinové gangliové buňky. Pro jeho správné funkce bychom se měli během dne vystavovat jasnému dennímu světlu, zatímco v noci bychom měli být v tmavě.

Spectrasol simuluje přirozené sluneční světlo během dne, čímž podporuje produkci denních hormonů, především serotininu. Serotononi je hormon, který pomáhá regulovat bdělost a koncentraci a zároveň přispívá k dobré náladě a motivaci. Jeho hladiny jsou nejvyšší ráno a nejnižší v noci.

Spectrasol má také vyvážené spektrální složení, které obsahuje také azurovou energii. Ta stimuluje produkci melanopsinu, proteinu v oku, který hraje klíčovou roli v regulaci cirkadiánního rytmu. Melatonin, hormon spánku, je  modrou, azurovou a zelenou spektrální energií naopak potlačován. To může lidem během dne pomoci cítit se bdělejší a energizovanější.

Kromě výše uvedeného osvětlení Spectrasol přispívá v organizacích i těmito efekty :

  • Zlepšení nálady: Spectrasol může pomoci zlepšit náladu, to vede ke zlepšení bdělosti, komunikace a motivace.
  • Snížení únavy očí: Spectrasol má potlačený flicker efekt, podprahové poblikávání světla, které může způsobovat únavu očí, bolest hlavy a snižovat bdělost.
  • Zvýšení komfortu: Spectrasol vytváří příjemné a jasné světlo, které zlepšuje vizuální i obecný komfort uživatelů.

Studie prokázaly, že lidé, kteří pracují v kancelářích s osvětlením Spectrasol, jsou bdělejší, soustředěnější a vitálnější než ti, kteří pracují v kancelářích s běžným osvětlením.

Sledujte nás:

O nás v médiích

Spectrasol ve Vogue!  

Spectrasol ve Vogue!  

O červnové chronobiologické přednášce Satchina Pandy, na níž jsme se podíleli, jsme už psali. Ale ještě jednou se k ní vrátíme - vždyť první zmínka o prokognitivním světle a Spectrasolu v „módní bibli“ je jen jednou! Pokud si chcete připomenout Satchinovo vystoupení...