Studie

Studie z Velké Británie prokazuje, že expozice světlu o vlnové délce 670 nm v ranních hodinách výrazně zlepšuje citlivost na barevný kontrast u stárnoucí populace.

Informace o studii

Oči

Název:

Weeklong improved color contrasts sensitivity after single 670 nm exposures associated

Autor: Harpreet Shinhmar, Chris Hogg, Magella Neveu & Glen Jeffery Biotechnology and Biological Sciences Research Council UK (BB/N000250/1) and the National Eye Research Centre UK.
Datum: 21. listopadu 2021
Zdroj: https://doi.org/10.1038/s41598-021-02311-1
PDF: Weeklong improved colour contrasts sensitivity after single 670 nm exposures associated.PDF

Stručné shrnutí

Expozice světlu o delších vlnových délkách (650-900 nm) po dobu několika týdnů zlepšila funkci mitochondrií a tvorbu ATP, která s věkem klesá. Tato studie navazuje na dosavadní poznatky a ukázala, že jednorázová tříminutová expozice světlu o 670 nm ráno při nižších energiích stačí k tomu, aby se za týden výrazně zlepšil práh vnímání barevného kontrastu zprostředkovaného čípky u stárnoucí populace (37-70 let) na úroveň mladší populace. Z toho vyplývá, že tato intervence prokazatelně zlepšuje barevné vidění ve stáří. Důležité je, že příznivé účinky byly pozorovány pouze při ranní expozici světlu, z čehož vyplývá časově závislá citlivost základních mitochondriálních procesů. Tato zjištění ukazují jednoduchý a účinný prostředek ke zlepšení zrakových funkcí u stárnoucí populace.

Studie ukazují, že dlouhá vlnová expozice (650-900 nm) po dobu několika týdnů částečně obnovuje ATP a zlepšuje mitochondriální funkci.

Mitochondriální membránový potenciál s věkem klesá, což vede ke snížené produkci adenosintrifosfátu (ATP), který je hlavním zdrojem buněčné energie. Úbytek buněk se stárnutím dále urychluje zvýšenou produkcí prozánětlivých reaktivních forem kyslíku (ROS). Studie na však ukazují, že vystavení dlouhým vlnám (650-900 nm) po dobu několika týdnů zlepšuje funkci mitochondrií, zvyšuje produkci ATP a snižuje ROS.

Krátká ranní expozice červenému světlu 670 nm vedla k významnému zlepšení citlivosti na barevný kontrast

Citlivost na barevný kontrast byla hodnocena skrze barevné osy: tritanovou (modro-žlutá) a protanovou osu (červeno-zelená). Výsledky ukázaly, že na tritanové ose došlo k průměrnému snížení prahové hodnoty (tedy zvýšení citlivosti) o 17 % u mužů i žen. Na protanové ose bylo zlepšení mírnější – 10 % u mužů a 14 % u žen. Nejvyšší zlepšení na tritanové ose bylo pozorováno u lidí starších 50 let – kolem 20 %. Zlepšení na protanové ose bylo o něco rovnoměrnější napříč věkovými skupinami – kolem 12 %. Zlepšení barevné kontrastní citlivosti přetrvávalo i týden po jednorázové expozici. Z toho vyplývá, že červené světlo má trvalejší vliv na funkci sítnice, a ukazuje potenciál červeného světla jako neinvazivního způsobu podpory citlivosti na barevné kontrasty, zejména ve vyšším věku.

Pro vytvoření účtu nás prosím kontaktujte na info@spectrasol.cz

Pokud se vám ceny neobjeví po úspěšném přihlášení, obnovte stránku tlačítkem F5

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)