Studie

Španělská studie na myších zkoumala účinky filtru blokujícího modré světlo a zjistila, že má ochranný vliv proti poškození fotoreceptorů a sítnice způsobenému vystavením světlu o vysoké intenzitě.

Informace o studii

Oči

Název:

Removal of the blue component of light significantly decreases retinal damage after high intensity exposure

Autor: Javier Vicente-Tejedor, Miguel Marchena, Laura Ramirez, Diego García-Ayuso, Violeta Gómez-Vicente, Celia Sánchez-Ramos, Pedro de la Villa, Francisco Germain Universidad de Alcalá, Universidad Complutense, Universidad de Murcia, Instituto Murciano de Investigación Biosanitaria- Hospital Virgen de la Arrixaca, Universidad de Alicante
Datum: 15. března 2018
Zdroj: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0194218
PDF: Removal of the blue component of light significantly decreases retinal damage after high intensity exposure.PDF

Stručné shrnutí

Studie testovala účinnost filtru, který odstraňuje 94 % modré složky vysoce intenzivního bílého světla (zářivce o 5000 lx po dobu 7 dní), aby ochránil sítnici u myší albínů. Byly pořízeny záznamy z elektroretinografie před a po experimentu a změny na sítnici byly studovány pomocí imunohistochemie. Bylo zjištěno, že odstranění modré složky světla významně snižuje funkční a strukturální poškození sítnice, jako je například úbytek fotoreceptorů, ve srovnání s nechráněnou expozicí.Zjištění potvrzují účinnost filtrů modrého světla a význam jejich využívání ve večerních a nočních hodinách pro ochranu před škodlivými účinky modrého světla a zachování správných funkcí sítnice.

Funkční zrakové reakce byly významně více zachovány u myší pod filtrem než u nechráněných myší

Struktura sítnice byla u experimentální skupiny více zachována a počet fotoreceptorů výrazně neklesl v porovnání s kontrolní skupinou, jež byla vystavena světlu bez ochranného filtru. Výsledky výzkumu ukazují, že vlny z elektroretinogramu byly redukovány až 90 % u nechráněných myší, u chráněné skupiny ale pouze o 40 %. To prokazuje, že filtr blokující modrou barvu dokázal významně ochránit sítnici před škodlivými účinky expozice světlu s modrou složkou o vysoké intenzitě.

Počet jader fotoreceptorů ve vnější jaderné vrstvě (ONL) byl v chráněné skupině výrazně vyšší než ve skupině nechráněné, zejména v centrálních oblastech sítnice

Výzkum potvrdil, že filtr blokující modrou barvu pomohl zachovat strukturální integritu fotoreceptorů. Kromě toho byla v chráněné skupině lépe zachována morfologie fotoreceptorů a vnější segmenty čípků a vnější segmenty tyčinek byly ve srovnání s nechráněnou skupinou více intaktní. To dále dokazuje ochranný účinek filtru blokujícího modrou barvu proti poškození sítnice způsobenému světlem.

Pro vytvoření účtu nás prosím kontaktujte na info@spectrasol.cz

Pokud se vám ceny neobjeví po úspěšném přihlášení, obnovte stránku tlačítkem F5

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)