Studie

Francouzská studie upozorňuje na fototoxicitu modrých a ochranné funkce červených částí spektrálního složení v LED osvětlení pro oči a doporučuje pro aplikaci v interiérech úpravu stávajících norem.

Informace o studii

Oči

Název:

Phototoxicity of low doses of light and influence of the spectral composition on human RPE cells

Autor: Anaïs Françon, Kimberley Delaunay, Thara Jaworski, Cécile Lebon, Emilie Picard, Jenny Youale, Francine Behar‑Cohen & Alicia Torriglia Centre de Recherche des Cordeliers, Université Paris Cité, Sorbonne Université
Datum: 21. března 2024
Zdroj: https://doi.org/10.1038/s41598-024-56980-9
PDF: Phototoxicity of low doses of light and influence of the spectral composition on human RPE cells.PDF

Stručné shrnutí

Výzkumníci použili in vitro model lidských buněk pigmentového epitelu sítnice (RPE) a vystavili jej modré energii v bílém světle z LED v dávkách nižších než současně stanovený práh fototoxicity 22 J/cm2. Výsledky dokládají, že současný práh fototoxicity pro člověka by měl být zpřísněn, protože i výrazně nižší dávka způsobila poškození oka. Z výzkumu vyplývá, že u interiérového LED osvětlení je třeba maximálně redukovat modrou energii pod 450 nm a maximalizovat červenou energii pro kompenztaci efektů škodlivého modrého světla a zároveň toto zohlednit v normách pro osvětlování interiérů.

Již při výrazně nižších dávkách modré energie v bílém světle, než jsou současné limity, došlo k poškození RPE buněk

Vystavení bílému světlu o CCT 3300 K a v dávce 3,6 J/cm2 vyvolalo změny celkové buněčné struktury, poškození DNA a aktivaci buněčného stresu a autofágie (buněčný proces při kterém dochází k recyklaci starých nebo poškozených buněčných komponent a proteinů). Analýzou biochemických markerů bylo zjištěno, že za poškozením DNA stojí hlavně modré světlo.
Ačkoliv dávka modrého světla v bílém světle byla ve výzkumu více než 100krát nižší než současný stanovený práh fototoxicity (0,185 J/cm² oproti 22 J/cm²), došlo k poškození RPE buněk.

Červené světlo zmírnilo zánětlivou reakci a potlačilo autofagii

Dle výsledků výzkumu červené světlo vykazuje ochranný účinek na buňky RPE, tlumí zánětlivé reakce a potlačuje autofagii, narozdíl od škodlivých účinků pozorovaných při expozici modrému světlu.

blank

Pokud se vám ceny neobjeví po úspěšném přihlášení, obnovte stránku tlačítkem F5

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.