Článek představuje závěry mezinárodního vědeckého konsorcia v Ladenburgu složeného z 21 špiček daných oborů, kteří společně vypracovali sdělení o vlivu světla na veřejné zdraví. Jejich konsenzus upozorňuje, že světlo výrazně ovlivňuje lidské zdraví nejen prostřednictvím zraku, ale také skrze fyziologické mechanismy zahrnující sítnici a tzv. fotosenzitivní gangliové buňky (ipRGC). Světlo tak ovlivňuje cirkadiánní rytmy, spánek, náladu i bdělost. Denní jasné světlo výrazně ovlivňuje také kognitivních funkce. Naopak večerní expozice světlu může narušit spánek tím, že posouvá vnitřní biologické hodiny. Přestože vědecké porozumění těmto účinkům pokročilo, odborníci se shodují, že stále chybí srozumitelné a praktické pokyny pro veřejnost a politické rozhodování. Cílem tohoto článku je proto doplnit tuto mezeru a zdůraznit význam vhodných vzorců vystavení světlu, a to zejména zvýšené expozice dennímu světlu a omezení světla večer pro podporu zdraví a celkové pohody.
Odborný konsenzus vznikl u drtivé většiny z 26 prohlášení vědců z různých oborů, které dokládají nevizuální účinky světla
Tato prohlášení se věnují způsobu, jakým lidské oko detekuje a zpracovává světlo, a vlivu světla na různé fyziologické a psychologické funkce, jako je regulace cirkadiánních rytmů, spánek, nálada a bdělost. Zároveň tyto prohlášení poskytují vědecky podložené poznatky o účincích světla a upozorňují na nutnost zvyšování informovanosti veřejnosti, aby bylo možné tyto poznatky účinněji uplatňovat v každodenní praxi.
Translated using AI