← Aktuality

Spectrasol na mezinárodním veletrhu Light + Building: trendy ve světelném průmyslu

08.03.2024 | 12 minut čtení | Spectrasol

Trendy v oblasti osvětlení ve všech jeho aspektech, digitalizace technologií pro domácnost a služby v budovách, bezpečnost technologie. O tom všem byl největší mezinárodní veletrh světelného průmyslu Light + Building 2024, který se tradičně koná v německém Frankfurtu a Spectrasol tým si jej nemohl nechat ujít. Přečtěte si krátký souhrn a trendy, které na akci zazněly.

O cirkadiánních účincích světla se nepochybuje

Všichni velcí výrobci osvětlení řeší jeho nevizuální účinky a nabízejí plnospektrální svítidla. O cirkadiánních a nevizuálních účincích světla, jeho přínosech a potřebách organismu se již jednoznačně nepochybuje. Novým bodem zájmu je přidávání červené energie v dlouhých vlnových délkách kvůli jejím regeneračním a metabolickým funkcím. Naše svítidla tyto energie dlouhodobě obsahují.

„Při podnětných diskusích jsme se shodli, že klíčovým a společným úkolem v této oblasti je vzdělávání uživatelů a světelných techniků, aby se svítidla s nevizuálními účinky po vzoru slunečního světla začala standardně aplikovat do interiérů, kde probíhá denní činnost pod umělým osvětlením,“ vysvětluje Daniel Jesenský, managing director Spectrasolu.

Dodává také, že existující znalosti a produkty budou k tomuto stoprocentně směřovat. Zároveň nahradí původní systémy Tunable white a Humac centric lighting, které nejsou na trhu úspěšné, protože mění pouze zabarvení světla (CCT), navíc pro organismus nepřirozeným způsobem, a nepracují správně se spektrálním složením světla. Uživatelům pak není pod takovým osvětlením dobře, a pro denní svícení zbytečné systémy řízení prodražují aplikaci.

Další trendy, které stojí za zmínku

Dalším pozorovaným trendem je integrace akustických prvků v kombinaci se svítidly. Zároveň jsou vidět dva silné trendy v distribuci světla – tím prvním a správným je využívání velkých vyzařovacích ploch svítidel s cílem napodobit přirozenou oblohu v interiérech a také zlepšit vizuální komfort snížením oslnění.

Naopak pod tlakem minimalistických trendů v architektuře se prosazují liniová a bodová svítidla vyzařující z nepřirozeně úzkých a malých ploch. Bývají architektonicky líbivá, pro uživatele v kancelářích a podobných prostorech však pro práci nepříjemná, nepraktická a nevhodná. „Tento jev doplňuje potvrzení, že stále dominuje tradiční paradigma běžného světelného průmyslu. Dodávat to, na co jsou lidé zvyklí na základě zastaralých, ale zavedených přístupů a informací. Ale nikoli to, co od světla potřebuje jejich organismus nepřirozeně pobývající celé dny v interiérech budov, a to na základě již plně uznaných informací od chronobiologů a lékařů,“ komentuje Daniel Jesenský.

Jaký je pohled průmyslu a uživatelů?

Tradiční a setrvačností ovládaný světelný průmysl stále nedostatečně zajímá, jakou kvalitu a vlastnosti světla svítidla vyzařují. Zajímá je především konstrukce a design svítidla, jeho životnost a energetická efektivita. „Témata jistě důležitá, ale fatálně nedostatečná a často protichůdná z pohledu vizuálních i biologických potřeb uživatelů,“ doplňuje Hynek Medřický, spoluzakladatel Spectrasolu.

Tým Spectrasol k veletrhu: „Odjíždíme s tím, že naše svítidla vytváříme na špičkové světové úrovni. To, co děláme již řadu let se průběžně prolíná do mainstreamu oboru osvětlování – např. velké vyzařovací plochy, plné spektrum a zabarvení vyzařovaného světla, minimalizace oslnění a co nejlepší vizuální komfort. A to vše zarámované naším všemu nadřazeným cílem, kterým je maximální přibližování umělého osvětlení k tomu přirozenému slunečnímu.

Zůstaňme v kontaktu, odebírejte Newsletter Spectrasol

blank

Pokud se vám ceny neobjeví po úspěšném přihlášení, obnovte stránku tlačítkem F5

Zajímají vás produkty? Více detailů?
Nebo si chcete jen promluvit?

raději mailujete nebo voláte?

info@spectrasol.cz
+420 776 293 925

Max. velikost souboru: 20 MB.
Souhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.